Czym są szkła progresywne?


Szkła progresywne to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie przyrządów optycznych. Przeznaczone są dla osób, które mają problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z oddali. Zapewniają wyraźne widzenie na każdą odległość, bez konieczności częstej zmiany okularów. Ten rodzaj szkieł stanowi obecnie jedno z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań dla pacjentów borykających się z prezbiopią.

Jak działają szkła progresywne?

“Tajemnica” skuteczności szkieł progresywnych tkwi w zastosowaniu kilku obszarów widzenia. Ich górna część zapewnia wyraźne widzenie dali, środkowa — odpowiada za prawidłowe widzenie odległości pośrednich, a dolna umożliwia swobodne widzenie bliży. Jednocześnie przy doborze odpowiednich szkieł zawsze uwzględniane są indywidualne potrzeby i predyspozycje pacjenta. Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualne różnice między jednym okiem a drugim. Zawsze więc wskazane jest wykonanie niezbędnych badań wzroku u specjalisty — okulisty lub optometrysty.

Szkła progresywne doceniane są właśnie za swoje kompleksowe działanie. Można w nich swobodnie czytać, obserwować krajobrazy przez okno, oglądać telewizor i wykonywać szereg innych codziennych czynności, które do tej pory wymagały ciągłej zmiany okularów do dali i bliży. Takie rozwiązanie może pozytywnie wpłynąć na polepszenie komfortu życia.

Dla kogo szkła progresywne?

Najczęściej po szkła progresywne sięgają przede wszystkim osoby, które na co dzień muszą korzystać z dwóch rodzajów okularów: do dali (noszone stale) i do bliży (głównie do czytania). Tego rodzaju przyrządy optyczne przeznaczone są przede wszystkim dla pacjentów zmagających się ze starczowzrocznością oraz innymi problemami akomodacyjnymi, które wpływają na zaburzenie prawidłowej ostrości widzenia w różnych odległościach. W praktyce jednak również osoby, które nie potrzebują okularów do dali, mogą skorzystać ze szkieł progresywnych, gdyż istnieje możliwość zamówienia modelu z zerową korekcją dali.

Przeciwwskazań do noszenia szkieł progresywnych jest stosunkowo niewiele, ale trzeba mieć świadomość ich występowania. Zaliczamy do nich m.in. zaburzenia błędnika, zwyrodnienia plamki żółtej, zaburzenia widzenia obuocznego oraz choroby oczu powodujące szybkie postępowanie wady.

Wróć

Optomed | 2021 | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE