Jak prawidłowo używać soczewek kontaktowych?


Soczewki kontaktowe są wygodne w codziennym użytkowaniu, a ich zakładanie i zdejmowanie nie jest takie trudne, jak może się wydawać. W tym wpisie podpowiadamy, na co powinna zwracać uwaga każda osoba, która wybrała tę metodę korygowania wad wzroku.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

Przed założeniem soczewek kontaktowych przede wszystkim musisz dokładnie umyć ręce wodą i mydłem, a następnie je osuszyć. Staraj się zawsze zakładać soczewki w tej samej kolejności, a więc np. zaczynając od prawego oka. Zawsze sprawdzaj, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę (musi mieć kształt idealnie półkolisty). Następnie za pomocą wolnej ręki przytrzymaj delikatnie górną powiekę oka, do którego będziesz zakładać soczewkę. Trzymając niewielki element na czubku palca wskazującego, użyj pozostałych palców do przytrzymania dolnej powieki. Skieruj wzrok ku górze i powoli umieść soczewkę na oku. Puść powiekę i na chwilę zamknij oko, a soczewka dopasuje się do gałki ocznej. Powyżej opisane czynności powtórz dla drugiego oka.

Zdejmowanie soczewek również nie jest trudne i nie zajmie zbyt dużo czasu. W tym przypadku także cały proces rozpocznij od dokładnego umycia dłoni. Wykonaj podstawowe czynności, a więc spójrz w górę, palcami „wolnej” (niedominującej) ręki unieś górną powiekę, oddalając ją od oka, a palcem środkowym drugiej ręki (dominującej) pociągnij w dół dolną powiekę. Używając kciuka i palca wskazującego, delikatnie ściśnij soczewkę i, zsuwając ku dołowi, wyjmij z oka. Gotowe!

Jeśli używasz jednodniowych soczewek kontaktowych, po zdjęciu musisz je wyrzucić. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku musisz je zdezynfekować i umieścić w pojemniku ze świeżym płynem.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

  • Pamiętaj, że doborem soczewek powinien zająć się lekarz, który po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań zaleci najlepsze dla ciebie rozwiązanie.
  • W zależności od rodzaju soczewek kontaktowych noś je wyłącznie przez okres wyznaczony przez producenta, np. w trybie dziennym przez 8 godzin.
  • W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na infekcję spowodowaną użytkowaniem soczewek, wyjmij je i skontaktuj się z okulistą.
  • Zawsze przechowuj soczewki w sterylnych warunkach.
  • Zakładaj soczewki przed wykonaniem makijażu.

 

 

Wróć

Optomed | 2021 | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE