Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?


Okulary przeciwsłoneczne przez wiele osób traktowane są przede wszystkim jako modny dodatek, który wprawdzie ma chronić oczy przed promieniami słonecznymi, zapewniając przy tym dobre widzenie, ale przede wszystkim musi wyróżniać się niebanalną estetyką. Uwaga skupia się więc przede wszystkim na oprawkach okularowych. Tymczasem szkła w okularach przeciwsłonecznych są równie ważne, jeśli nie najważniejsze.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Zacząć należy od tego, dlaczego właściwie warto nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, które dociera do siatkówki i może doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Działanie promieni UV jest szczególnie szkodliwe dla wzroku osób starszych.

Tak naprawdę okulary przeciwsłoneczne warto nosić przez cały rok, nie tylko latem. Nawet w pochmurne dni promieniowanie UV przenika przez chmury i dociera do ludzkich oczu. Długotrwała ekspozycja na światło UV — zarówno zimą, jak i latem — może zwiększać ryzyko rozwoju zaćmy i innych chorób oczu, takich jak np. zwyrodnienie plamki żółtej czy zapalenie spojówek.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

W przypadku okularów przeciwsłonecznych design idzie w parze ze skutecznością szkieł i zastosowanych filtrach. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli, że bez większego problemu znajdziesz okulary, który nie tylko zapewnią stosowną ochronę oczom, ale i będą świetnie wyglądać. Przy wyborze ich musisz jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim sprawdź, czy okulary mają odpowiedni poziom zaciemnienia oraz posiadają stosowne filtry przeciwsłoneczne. Najlepiej wybierać takie, które są w stanie zablokować możliwie jak najwięcej promieniowania UVA i UVB — najlepiej 100%. Nawet najmodniejsze okulary bez właściwych filtrów nie zapewnią ci stosownej ochrony. Przed zakupem dowiedz się, jaka jest moc filtra UV. Rekomendowane okulary przeciwsłoneczne powinny mieć filtr UV 400, gdyż wtedy masz pewność całkowitego pochłaniania szkodliwego promieniowania. Niezawodną ochronę zapewniają też szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz z filtrem polaryzacyjnym.

 

Wróć

Optomed | 2021 | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE