Jaki rodzaj soczewek kontaktowych wybrać?


Prawidłowo dobrane soczewki to preferowany przez wiele osób sposób na poprawę jakości widzenia, a jednocześnie zapewnienie sobie wygody. Noszenie okularów w wielu przypadkach bywa problematyczne, dlatego korekcja wzroku poprzez niewielką soczewkę umieszczoną bezpośrednio na rogówce oka może zdecydowanie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jednak jak w każdym innym przypadku najpierw należy skonsultować się z okulistą, który wykona niezbędne badania.

Dobór soczewek kontaktowych w gabinecie okulistycznym

Jeśli chcesz prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe, przede wszystkim powinieneś odwiedzić gabinet okulistyczny. Okulista na podstawie wywiadu oraz po przeprowadzeniu niezbędnych badań zaleci dobór odpowiedniej metody korekcji wzroku. Jeśli nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych, będziesz mógł zdecydować się na tę metodę korekcji wzroku.

Jeżeli jesteś z Krakowa lub okolic, zapraszamy do naszego Zakładu Optycznego Optomed przy ul. Krakusa 10. Współpracujemy z gabinetem okulistycznym, więc bezpośrednio po wizycie u okulisty będziesz mógł skorzystać z usług zakładu optycznego. Dobór soczewek przez specjalistę to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Rodzaje soczewek, na które możesz się zdecydować

W zależności od preferencji i zaleceń lekarza możesz zdecydować się na różne warianty soczewek. Przede wszystkim rozróżniamy soczewki twarde i miękkie. Są one dość podobne w użytkowaniu, a różnice pojawiają się w ich przeznaczeniu. Soczewki twarde stosowane są w przypadku określonych dolegliwości, np. przy skomplikowanych i zaawansowanych wadach wzroku czy schorzeniach stożka rogówki. Muszą być indywidualnie dopasowane do pacjenta, ponieważ ich główną funkcją jest korekcja wady wzroku. Soczewki miękkie mają znacznie bardziej uniwersalne zastosowanie. Zwykle występują w wersjach, np. jednodniowych, tygodniowych, miesięcznych, rzadziej trzymiesięcznych.

Oprócz tego soczewki kontaktowe można sklasyfikować pod względem czasu ich stosowania. Najpopularniejsze są soczewki miesięczne, które przeznaczone są do stosowania przez ok. 30 dni. Muszą być odpowiednio pielęgnowane po każdorazowym zdjęciu, jednak zapewniają wygodę stosowania, odpowiedni stopień nawilżenia i atrakcyjny stosunek jakości do ceny. Z kolei soczewki jednodniowe — jak sama nazwa wskazuje — przeznaczone są do noszenia przez jeden dzień. Nadają się więc do jednorazowego użytku. To rozwiązanie może być korzystne dla osób, które na co dzień noszą okulary, a tylko w wybranych sytuacjach chcą skorzystać z wygodniejszego narzędzia do korekcji wzroku.

Dostępne są też soczewki tzw. dzień i noc, czyli noszone przez całą dobę — również podczas snu.

Wróć

Optomed | 2021 | WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE